Play31 er en NGO baseret på frivillig arbejdskraft, der fokuserer på menneskerettigheder og konfliktløsning igennem en målrettet indsats, der involverer… fodboldturneringer!
Fodbold er en sport, der bringer mennesker sammen på tværs af landegrænser, kultur og religion. Det skaber en glæde, der i bedste fald kan overskygge sorg og uenighed, og forene splittede nationer. Play31 arrangerer fodboldturneringer i områder, der er plaget af uro og splid borgerne imellem grundet krig og politiske konflikter. Turneringerne er åbne for alle, både kvinder, børn og mænd og efterfølgende er der arrangeret middag og aktiviteter for de deltagende i samarbejde med de lokale. Ofte er disse fodboldturneringer første gang de splittede befolkningsgrupper udveksler ord eller sågar tilbringer tid på det samme sted.
Organisationens navn er inspireret af FN Børnerettighedskonventionen artikel 31, der siger at alle børn har ret til at lege. Siden Play31s danske afdelings opstart i 2008 har de nået ud til mere end 50.000 mennesker i konfliktfyldte områder så som Liberia, Sierra Leone og Guinea. Lauritzen Fonden er glade for at kunne støtte Play31 med 25.000 kr. så der kan afholdes endnu flere turneringer og organisationen forhåbentligt kan sprede deres arbejde til endnu flere lande.
Modtager: Play 31
Beløb: 25.000 kr.
Sted: Sierra Leone, Liberia og Guinea
Website: www.play31.org






Disclaimer